Türkçe

Zeytinyağı Tarihçesi

İzlenme 8866

Zeytinyağını aydınlatmada kullanabilirsiniz, zeytinyağıyla yıkanabilir yada gıcırdayan kapı menteşelerini yağlayabilirsiniz. Zeytinyağı kozmatiklerin temel maddesidir.Elmaslar zeytinyağıyla parlatılır. Krallar, bebekler ve ölüm döşeğindekiler zeytinyağıyla meshhedilir. E vitamini deposudur. Kolestrol içermez. Eşsiz bir koruyucudur. Balığın, peynirin hatta şarabın yıllarca bozulmadan kalmasını sağlar. Kızgın zeytinyağı savaşta ve işkencede çok etkili bir silahtır. Ve tabii ki onu yiyebilirsiniz. 4000 yıl boyunca Ege yöresi kültürlerinde, paradan ilaca pek çok kullanımıyla yaşamın ayrılmaz bir parçasıydı. Şimdi bu eşsiz ve her işe yarayan meyve özü Egenin dışında da keşfediliyor.

Egeli olmayanlar için zeytinyağı yakın zamana dek, uzak ülkelerin büyüsünü taşıyordu.Ya kendine özgü yöresel yemeklerde kullanılır yada marketlerin özel yiyeccekler bölümündeki raflarda kum kuvatlarla safran arsinda kaybolup giderdi. İnsanlar zeytinyagıyla genellikle restronlarda tanışırdı.Çogu zaman kalitesiz bazende hayvansal yağlardan gliserine dek çeşitli katkı maddeleriyle saflığı bozulmuş bu yağlar yüzündende haksız yere ağır bir besin olarak tanınmıştır.

Ama 1970 de yayınlanan bir araştırma sayesinde zeytinyağı itibar kazanmaya başladı. Araştırma batılılar arasında kalp hastalığına en az yakalananların egeliler olduğu ortaya çıkarmıştı. Egelilerin bol miktarda tükettiği zeytinyağının bunda bir payı olduğu düşünüldü. Zeytinyağı damar ertliğinin önlenmesine yardımcı olan tekli doğmamış yağ yani iyi yağ oranı ve antioksidanlar açısından zengindir.

80 lerin sonunda Batı ülkelerinin zeytinyağı tüketiminde eşi görülmemiş bir patlama yaşandı.Bu durum bir dizi olumlu gelişmenin aynı zamana denk gelmesinden kaynaklanıyordu. Tüketiciler artik bilinçli beslenmeyle çok daha ilgili, katkı maddesi içermeyen doğal ürünleri tercih etmeye başladılar.

İşte bu yüzden en kaliteli ve en lezzetli zeytinyağını sizlerle buluşturmak için 1996 temmuzunda baba, ogul olarak HAS ADA ZEYTİNCİLİĞİ kurduk. Sadece ve sadece Ayvalık ve Alibey adası ürünleri satıyoruz.

15/08/2018 Gün Ortalama:223  Bugün 57 Ziyaret var  Sitede 1 kişi var  IP:54.196.73.22